Červencové ohlédnutí

arboretum-jpg

Skoro to zde vypadá, že jsem si vzal předčasné prázdniny, ale je to způsobené spíše nedostatkem času. K tomu stále v jednom kole a na kole. Proto jen v rychlosti, než si vezmu skutečné volno a odjedu do hor.

Jak je vidět na úvodní fotce, ve Vrahovicích bylo slavnostně otevřené Arboretum a musím před jeho tvůrci hluboce smeknout. Podařil se jim kus dobré práce. Chodím se pravidelně dívat na ten můj Svitel Latnatý. Doufám, že žádné narychlo upečené plány na úpravu toku Romže, mezi mosty, jej nenaruší či neomezí. Ostatně o tom jsem psal již minule. Prozatím se nechci dále vyjadřovat. Snad jen, že to budou hotoví siláci, protože celé Arboretum zalévají ručně, jak jsem sám byl svědkem.

Také jsme se dozvěděli, že jsme vlastně hlupáci a vrchnost na radnici nejlépe ví, co je pro nás dobré a nějaké petice je nezajímají. Prý stejně lidi nevěděli, co podepisují. Je to smutné, ovšem na druhé straně to snad pohnulo některé věci kupředu. Možná jste zaznamenali, že vzniká ve Vrahovicích, po pár setkáních, spolek, který by chtěl mimo jiné transparentně vstupovat do jednání, které se týkají tvorby a změn územního plánu dotýkajících se Vrahovic. Zejména jejich dopadu na zdejší přírodu a obyvatele. Budeme určitě otevření připomínkám všech občanů k různým problémovým otázkám. Ať již to bude bezpečnost, či dopravní obslužnost. Prozatím se setkáváme s Vaší širokou podporou a pochopením. Samozřejmě to není jen naše zásluha, když máme tak krásně vydlážděnou cestu. Také toto je jeden z důvodů mé časové zaneprázdněnosti, neboť dobře napsané stanovy, které plní požadavky nového občanského zákoníku a současně vychází z těch nejlepších zkušeností jiných, eliminují budoucí nejasnosti. Přitom nesmí být nesrozumitelné. Věřte, že jsem jich za poslední měsíc přečetl opravdu hodně. No, snad už je mám napsané a půjdou na schválení přípravnému výboru a pak již na krajský soud.

Už teď se těším, jak o nás bude psát Večerník, který si radnice štědře platí, aby ostouzel ty, co se jim nelíbí. No a mě na mávátka došel krepový papír.

V poslední době mě též zaujaly neurčité informace o cyklostezce, která by měla vést z Vrahovic, kolem rybníčku, a pod mostem, až na Olomouckou ulici. Tak by se dalo dostat na Hloučelu, což dnes je pouze pro otrlé. Nic bližšího ale zatím nevím. Pokud ten projekt bude rozumný a nebude si na něm zase někdo ohřívat vlastní polívčičku, doufám, že se bude realizovat co nejdříve. Když už je bezpečná cesta na kole do centra Prostějova, jak vypadá, stále v nedohlednu. Snad nepředloží zase až hotové řešení, které bude vyžadovat spoustu připomínek. V tu dobu to snad již bude chodit dle zákona i přes spolek. Už teď tuším, že tam bude problém s bezpečností, zejména v pozdnějších hodinách, kvůli blízkému sídlišti Nomádů.

Co mě stále trápí, tak neřešená situace na ulici kpt. Nálepky v prostoru parčíku za Domem služeb, jak je pošta. Když si občas chodím pro zásilku, tak zde vídám posedávat, polehávat, různá individua. Bezdomovci, sběrači kovů, podnapilé osoby. Nedokážu si představit, že by si tudy zkrátilo cestu na poštu třeba dítě. Škoda, že je ve městě nefunkční komise prevence kriminality. Přitom toto je ukázková situace, která by se dala a měla řešit. Ve většině podobných případů stačí k odrazení funkční kamerový systém a pravidelný dohled.

Přeji všem příjemně prožitou dovolenou, nejlépe někde u vody s dobrou knížkou.