Budeme bojovat s povodní, ať to stojí, co to stojí, hlavně když to neplatíme.

skala_martina

Vše začalo tím, že mi v mobilu zazvonila SMS od paní Žitné „Dnes v 17hod je OV, tam jak minule, probirat se bude zelen a bude tu Hemerkova.  Jste zvan.“  Protože téma zeleně ve Vrahovicích mě více než zajímá a řádění různých kůrovců, zejména u štreky, sleduji se značnou nelibostí, vyrazil jsem. Navíc jsem se z minulého jednání rozvzpomněl, že tento bod by měl být veřejný. Dorazil jsem tedy s dalšími, asi deseti lidmi, do hasičské zbrojnice.  Byl jsem mile potěšen, že si na mě někdo vzpomněl, když už se k informacím z osadního výboru tak těžko dostává. Paní Hemerková prý nedorazila a ani neměla, tedy měla, kdyby měla čas a ten asi neměla. Hmmm. Místo toho dorazil pan Fišer a prý bude OV tajně projednávat rozpočet a nikdo u toho nesmí být. Asi stále nechápu význam a funkci osadního výboru. V krátkosti byly podány informace, ze kterých plyne, že se zastávkou v Trpínkách se to má asi jako s Chytrou Horákyní. Bude tam i bude onde, peníze dorazily i není ještě nic rozhodnuto, a ostatně co chcete, paní Borovská stejně prodává?  Připadal jsem si jak na dětském dnu, bylo to takové žertovné, bohužel se jedná o vážné věci.

Tak jsem si poté v orosené vitrínce ofotil do mobilu minulý zápis a pak jsme již zašli alespoň na nějaké občerstvení k Lípě, když nás jinde nechtějí. Tentokrát si nás již nikdo tajně nefotil. Protože z několika stran padla otázka, že jsem prý údajně dostal výhružný dopis, odpovídám i zde. Nedostal. Kdybych jej dostal, již jej má Policie ČR.

Bylo to příjemné posezení a vidím, že mé rozhodnutí si udělat právní minimum (LL.M.), přijde vhod. To když se po mě chtělo přitakání, „je to stošestka?“  V ten okamžik se mi vybavila scéna z filmu, Zabil jsem Einsteina pánové.  „Ale jistě Albi, energie při rychlostech blízkých světlu bude hmotnost krát čtverec rychlosti. Nedávno jsme to probíraly s holkama na rynku, když jsem šla ke studni pro vodu. Vždyť to jsou takové prkotiny, to zná každý“ (ta replika byla asi jinak, již dlouho jsem film neviděl, ale hned mi forma vytanula ze záhybů šedé kůry mozkové)

V každém případě jsem spolusedící informoval, že 9.6. je ve škole, v 1.patře, od 17hod projednávání protipovodňových opatření na Romži.  Že by tedy bylo vhodné se tam vidět, a následně,13.6. se ve 14hod slavnostně otevírá ve Vrahovicích Arboretum. U mě se tyto akce propojují, protože mám v Arboretu adoptovaný stromeček a opatřeními má být dotčené i ono. Můj stromeček? Nedám!

V krátkosti k těm protipovodňovým opatřením.  Stručně se dá říct: Za peníze jedněch, zabavíme majetek druhých, aby měli zisk třetí. Alespoň to tak prozatím vypadá na základě toho, co jsem viděl. Zlí jazykové tvrdí, že ta nová zástavba v Loscích je v zátopové zóně a tudíž pojišťovna nepojistí a následně banka nedá hypotéku. No a investor spláče nad výdělkem, protože v hotovosti platí málokdo. Takže údajně přišli s touto kulišárnou, kdy udělají zátopovou zónu na druhou stranu, kde chtějí vyvlastnit majetek, tady se zvedne břeh, pojišťovna pojistí, banka dá peníze a co je komu po lidech. Na to setkání ve škole se již upřímně těším. Třeba jak s nimi budu diskutovat o poldrech u Kostelecké přehrady, kde se mi to zdá neudržované a je tam rezerva. Myslím ten prostor od pomníku na památku obětí šarvátky mezi Rusy a Francouzi z roku 1805, po bitvě u Slavkova, až po Kosteleckou ulici. O dílech u Smržic, prostoru Bezděkova a dalších nemluvě. Věřím, že to budou odborníci kovaní, mají tato místa prochozená v různou roční dobu stejně jako já, a již tuší, kde je zakopaný pes. Určitě jsem pro provedení protipovodňových opatření na Romži, ale musí to být komplexní, funkční, celek a ne to, co je zatím veřejnosti k dispozici.

Ještě jsem si říkal, že udělám tři trasy na kole do města, zachytím na GPS, vypíchnu kritická místa a zkusím něco navrhnout. Vždyť jízda na kole do města je občas o zdraví a to nemluvím o starších lidech a zejména dětech. A řešení stále v nedohlednu, stále v nedohlednu. Snad příště přinesu nějaké informace.

Nyní je čas na poděkování. Po minulém článku jsem dostal mnoho e-mailů i zpráv přes messengera na facebooku, podněty, nápady, podporu. Za všechny moc děkuji, vážím si toho a pište dál.

Na konec něco soukromého. Zúčastnil jsem se akcí jako Smržický vandr, Putování za Loštickým tvarůžkem, ostatně, dívejte se vždy po žlutém dresu bez rukávů, a jsem upřímně rád, že se tam potkávám s takovou spoustou lidí. Na úvodní fotce je vidět, že jsem se chtěl trochu rozvzpomenout na staré časy, nebo je to možná trénink na letošní výstup na Triglav? V každém případě, jsou u nás krásná místa, která stojí za to uchovat. Hezký den.